piecza naprzemienna, opieka naprzemienna, dobro dziecka, rozwód, władza rodzicielska, plan wychowani

Pojęcie pieczy naprzemiennej

11 kwi

Czy piecza naprzemienna to „dzielenie dziecka na pół”? Nic bardziej mylnego. Poznaj definicję, cele i warunki funkcjonowania pieczy naprzemiennej w polskim systemie prawnym.

Pojęcie pieczy naprzemiennej

Pojęcie pieczy naprzemiennej nie zostało wprost zdefiniowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jest to jednak konstrukcja uznawana w praktyce orzeczniczej i coraz częściej stosowana w sprawach rozwodowych oraz o powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej.


Piecza naprzemienna polega na tym, że dziecko przebywa naprzemiennie i porównywalnie długo u obojga rodziców – np. tydzień u matki, tydzień u ojca. Obie strony uczestniczą równoprawnie w wychowaniu, podejmowaniu decyzji oraz codziennej opiece nad dzieckiem.


Warunki stosowania pieczy naprzemiennej:

• Wspólne wykonywanie władzy rodzicielskiej,

• Wysoki poziom współpracy i komunikacji między rodzicami,

• Bliska odległość miejsc zamieszkania,

• Gotowość dziecka do takiej formy życia rodzinnego,

• Odpowiednie warunki lokalowe i wychowawcze po obu stronach.


Wątek psychologiczny:


Specjaliści są zgodni: piecza naprzemienna może wspierać rozwój emocjonalny dziecka pod warunkiem, że nie jest źródłem stresu i konfliktu. Dziecko musi mieć poczucie stabilizacji, a zmiana środowisk nie może oznaczać chaosu.


Praktyczny przykład:


Rodzice 10-letniego chłopca po rozwodzie ustalili pieczę naprzemienną w cyklu tygodniowym. Początkowe trudności logistyczne udało się rozwiązać przez kalendarz online i wspólny plan wychowawczy. Dziecko czuje się bezpieczne i utrzymuje silne więzi z obojgiem rodziców.


Orzecznictwo:


„W sytuacji, gdy oboje rodzice mają odpowiednie kompetencje wychowawcze i mieszkają blisko siebie, piecza naprzemienna sprzyja dobru dziecka i nie powinna być z góry wykluczana” – wyrok SA w Katowicach z 20.04.2021 r., I ACa 55/21.


Rozważasz pieczę naprzemienną po rozstaniu? Kancelaria Adwokacka Tomasz Waszkiewicz doradzi, czy to rozwiązanie w Twoim przypadku ma szansę powodzenia i pomoże przygotować wniosek lub porozumienie rodzicielskie.

Sprawdź naszą ofertę usług prawnych

Oferujemy kompleksowe usługi prawne, które pomogą Ci w rozwiązywaniu trudnych spraw. Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami!
Napisz do nas
Kontakt

Skontaktuj się z nami